جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ساخت سایت به همراه تاریخچه و چگونگی طراحی آن

تیم تحریریه عصرینو
۲۴ آبان ۱۳۹۹

طراحی سایت به معنای طراحی و ساخت یک وب سایت یا بهینه سازی و دیزاین دوباره یک سایت قدیمی در بستر اینترنت است. ما دراین مقاله سعی داریم درمورد طراحی و ساخت سایت با شما صحبت کنیم.

تاریخچه ساخت سایت

در گذشته صاحبان مشاغل به خاطر گسترش و توسعه کسب و کار خود به فکر نوآوری افتادند تا بتوانند محصولات خود را به خوبی بفروشند. آنها با خود فکر کردند که باید کاری بکنند تا از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند. فکر آنها این بود که برای فروش خود هوشمندی به کار ببرند تا با همان مقدار وسایل و قیمت، مشتری بیشتری پیدا کنند و در نتیجه سود بیشتری هم ببرند.

بنابراین آن‌ها به تبلیغ زیاد برای محصولشان به هر روشی که می‌شد پرداختند اما این روش خسته کننده و پرهزینه بود و امکان انجام دادنش نبود. بنابراین مردم به فکر روش دیگری برای انجام تبلیغ و کسب سود بیشتر افتادند.

برنرزلی:

برنرزلی مخترع وب سایت با ساخت یک سایت در اوت  سال ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازنده وب در تاریخ اینترنت ثبت کرد و او نخستین کسی بود که به ساخت و طراحی سایتی در دنیای اینترنت پرداخت. او در نخستین وب سایتش که ساخته بود از متن بسیار بزرگ و پیوندی برای ایمیل استفاده کرده بود.

در ابتدا وب سایت‌ها را با کُدهای ساده اچ تی ام ال می‌نوشتند. اچ تی ام ال گونه‌ای از زبان نشانه‌گذاری است که در ساختار سایت وجود دارد و ساختار  سایت را ساده‌ای می‌کرد و شامل سرتیتر و پاراگراف می‌شد. توانایی پیوند دادن به آدرس‌های دیگر از طریق یک پیوند بزرگ، کار اچ تی ام ال ها بود. در مقایسه با روش‌های دیگر موجود در دنیای اینترنت، این راه متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت اینترنت و هنر طراحی و ساخت سایت، زبان کُدنویسی اش پیچیده‌تر و پر رمز‌ و ‌رازتر شد. جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای ساخته شده بودند مورد استفاده غلط برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار ‌گرفتند.

سایت هایی که بعد از ساخت سایت توسط برنرزلی طراحی شدند به همین روش بالا بودند تا اینکه مرورگر های پیشرفته تری توسط شرکت  Microsoft روی کار آمدند و تحولی بزرگ در دنیای طراحی و ساخت سایت ایجاد کردند. که در غیاب گوگل کروم و فایرفاکس در آن سالها رقبای اصلی مرورگرها بودند.

تاثیر شرکت مایکروسافت در پیشرفت سایت ها

در سال دو هزار میلادی شرکت مایکروسافت با معرفی اولین نسخه از مرورگر Internet Explore برای سیستم عامل مک، انقلاب و تحول بزرگی در مرورگرهای اینترنتی و طراحی و ساخت سایت های اینترنتی به راه انداخت. اولین نسخه از مرورگر Internet Explore به صورت کامل از  اچ تی ام ال چهار و یک و سی اس اس یک پشتیبانی می کرد که این خود پیشرفت عظیمی در فناوری اینترنت بود.

ساخت سایت

دانش طراحی سایت یک دانش جدید و پیشرفته است که به انسان کمک می‌کند تا بر روی فضای خاصی که هاست نامیده می‌شود اطلاعات و فایل‌های وب‌ سایت را بارگذاری کند. هاست فضایی است در دنیای اینترنت که اطلاعات ما بر روی آن قرار گرفته و حفظ می‌شود.  طراحی و ساخت سایت شامل مهارت‌ها و رشته‌های مختلفی در زمینه تولید، حفظ و نگهداری وب سایت است.

ساخت و طراحی سایت امروزه در بستر اینترنت و با وارد کردن کدهای مخصوص و یا بدون کد امکان پذیر می‎باشد. طراحی و ساخت وب سایت اصطلاحی برای توصیف فرایند ساخت یک سایت طبق خواسته مشتری می‌باشد.

طراحی سایت در گذشته چگونه انجام می شده؟

در گذشته طراحی سایت با کد نویسی انجام می‌شده است اما امروزه برای طراحی سایت نرم افزارهای مخصوصی وجود دارد که استفاده از آن هم می‌تواند برای طراحی و ساخت سایت مفید باشد. فرد متقاضی طراحی و ساخت سایت می‌تواند در چند دقیقه با سیستم های تولید محتوا نظیر وردپرس، جوملا، بوت اسپرت، ویکس، دریم وییر و ….. سایت خود را به راحتی طراحی کند و هزینه‌های هنگفتی را هم پرداخت نکند.

امروزه فناوری‌ یکپارچه‌سازی پایگاه‌های داده مانند زبان‌های کُدنویسی سرور مثل پی اچ پی و استانداردهای طراحی مدرن با الگو سی اس اس ساختار وب سایت‌ها را تغییر داده و آن‌ها را پیشرفته‌تر کرده است. سایت‌های واکنش‌گرا یا ریسپانسیو هم سایت‌هایی هستند که با ابعاد و ساختار دستگاه‌های مختلف سازگاری دارند و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد یا نباشد از آن استفاده می‌کنند.  این سایت‌ها بستر ساخت سایت را تغییر داده است . همچنین با اضافه شدن نگاره‌های جاندار و فناوری‌های پویانمایی به صفحات وب ،چهره وب سایت‌ها و روش ساخت سایت بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وب داده شد.

طراحی و ساخت یک وب سایت اینگونه است که فردی با کسب مهارت کافی با وارد کردن کدهای خاصی  بر روی همین دامنه ‌و هاست‌ها یا خرید لوازم مخصوصی طراحی و ساخت را انجام می‌دهد.

قالب‌های مختلف

قالب‌های مختلفی برای طراحی سایت‌های اینترنتی وجود دارد. قالب وب سایت توسط طراح ، طبق خواسته متقاضی طراحی ،ساخته و انجام می‌شود و یا ممکن است به صورت آماده طبق مطالبش خریداری شود. از جمله  قالب های مورد نیاز برای ساخت سایت عبارتند از: قالب‌های خبری، فروشگاهی، شرکتی و …….

مراحل طراحی و ساخت وب سایت

 

مرحله اول : طراحی وایر فریم

در مرحله اول از طراحی سایت باید با توجه به  نوع نیاز مشتری ابتدا یک نمای کلی از سایت را طراحی کرد. باید یک نقشه کلی از صفحات سایت را دانست و اینکه جایگاه هر کدام از المان ها و عناصر مختلف را تعیین کرد. به این مرحله از طراحی و ساخت سایت به اصطلاح وایر فریم می‌گویند.

مرحله دوم :طراحی گرافیک سایت

بعد از اینکه در مرحله طراحی وایر فریم محل قرار گیری عناصر ساخت سایت مشخص شد، نوبت به طراحی گرافیک وب سایتمی رسد. منظور از طراحی گرافیک سایت این است که با استفاده از نرم افزار های مخصوص این کار به طراحی وایر فریم رنگ و لعاب داده و با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی که قرار است با سایت راه اندازی شود رنگ بندی و گرافیک سایت طراحی و ساخته می شود.

مرحله سوم :کدنویسی و برنامه نویسی سایت

بعد از طی شدن مراحل طراحی وایرفریم و طراحی گرافیک سایت نوبت مرحله برنامه نویسی سایت می شود. در مرحله برنامه نویسی سایت هم با توجه به نیاز های مشتری و مدل سایتی که قرار است طراحی شود می توان روش های مختلفی را برای بخش مدیریت سایت انجام داد و مراحل ساخت سایت را طی کرد. برای این منظور می توان از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا استفاده کرد یا اینکه یک فریم ورک اختصاصی را از صفر برای سایت برنامه نویسی کرد. تصمیم اینکه  در این بخش از کدام مورد استفاده شود بیشتر به بحث هزینه ها و نیاز مشتری بر می‌گردد که بر اساس این فاکتورها باید تصمیم گیری و عمل  کرد.

مرحله چهارم : راه اندازی سایت به صورت کامل

بعد از انجام سه مرحله قبل از مراحل طراحی سایت به مرحله آخر کار یعنی راه اندازی سایت در بستر جهانی اینترنت  می‌رویم .در مرحله آخر بعد از تهیه یک هاست مناسب  و انتخاب یک نام دامنه مناسب سایت را پیکربندی کرده و ساخت سایت را به طور کامل انجام می‎دهیم.

جمع بندی

بعد از پیشرفت تکنولوژی انجام، طراحی و ساخت سایت در بستر اینترنت کار بسیاری از افراد چه به عنوان طراح سایت و چه به عنوان مشتری طراح سایت رونق پیدا کرد. برای طراحی سایت و انجام کار با آن باید دانش آن را به طور کافی داشت و درباره آن به طور کامل تحقیق و مطالعه کرد.

 

خدمات مرتبط :

مقالات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + دوازده =

مطالب مرتبط

طراحی سایت فروشگاهی

آشنایی با طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی چیست؟ سایت فروشگاه اینترنتی به سایتی اطلاق می گردد که برای کاربران این امکان را ...
تیم تحریریه عصرینو
۱۳ مرداد ۱۳۹۹
طراحی اپلیکیشن آموزشی

طراحی اپلیکیشن آموزشی چه کاربردی دارد

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی راحت به اینترنت ، بیش از 90 درصد از افراد دارای ...
تیم تحریریه عصرینو
۱۵ مرداد ۱۳۹۹
سئو

با مفهوم فرایند سئو و چگونگی انجام آن بیشتر آشنا شوید       

تقریبا تمامی افرادی که مدیریت یک سایت را بر عهده دارند و یا برای فروش محصولات و ...
تیم تحریریه عصرینو
۱۵ بهمن ۱۳۹۹