جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سئوکار کیست و باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

تیم تحریریه عصرینو
۰۸ مرداد ۱۳۹۹
سئو کار

سئو چیست و سئوکار کیست؟

واژه‌ی سئو (SEO) کوتاه‌شده‌ی عبارت بهینه‌سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) است و به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که کیفیت و کمیت ترافیک وبسایت شما را از طریق نتایج ارگانیک موتورهای جستجوی اصلی به ویژه گوگل افزایش می‌دهد. برای درک بهتر مفهوم سئو تعریف فوق را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرده و هر یک را به صورت مجزا توضیح می‌دهیم:

 • کیفیت ترافیک: تصور کنید شما یک فروشگاه آنلاین فروش شمع خودرو دارید. اگر تعداد زیادی از بازدیدکنندگان فروشگاه شما افرادی باشند که به دنبال شمع پارافین باشند، کیفیت ترافیک وبسایت شما پایین است. در واقع شما باید به دنبال جذب بازدیدکنندگانی باشید که به دنبال خرید محصول شما هستند.
 • کمیت ترافیک: هرچه تعداد کلیک‌ها روی لینک وبسایت شما در صفحات نتایج گوگل (SERPs) بیشتر باشد، یا به عبارتی تعداد بازدید از سایت شما بالاتر باشد، کمیت ترافیک وبسایت شما در گوگل بیشتر خواهد بود.
 • نتایج ارگانیک: تبلیغات، بخش زیادی از بسیاری از صفحات جستجوی گوگل را تشکیل می‌دهند. ترافیک ارگانیک به ترافیکی گفته می‌شود که شما برای آن پول نمی‌دهید.

 

 متخصص سئو یا سئوکار به فردی گفته می‌شود که محتویات وبسایت‌ها را مرور کرده، آنالیز می‌کند و آن‌ها را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که کیفیت و کمیت ترافیک وبسایت را در نتایج ارگانیک گوگل بهبود ببخشند. براساس تعریف وبسایت SEO.com سئوکار کسی است که کاری می‌کند تا وبسایت شما در نتایج بالای SERPهای موتورهای جستجو قرار بگیرد.

سئوکار چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

حدود یک دهه پیش، شغل کارشناس سئو کاملا متفاوت از چیزی بود که امروزه می‌باشد و نیازمند مجموعه مهارت‌هایی بود که کاملا متفاوت از مهارت‌های مورد نیاز یک سئوکار امروزی است. امروزه یک سئوکار باید دارای توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری باشد و بتواند محتوای مرتبط و جذاب را تولید و اولویت‌بندی کند. سئوکار می‌داند که موتورهای جستجو، ارزش بالایی برای محتوای باکیفیت قائل هستند. چنین محتوایی دارای کلمات و عبارت‌های کلیدی است که کمیت و کیفیت ترافیک سایت را بالا می‌برند.

یک متخصص سئو باید حداقل یک تا سه سال تجربه در مشاغل مرتبط با وب داشته باشد. این تجربه می‌تواند شامل دانش HTML، CSS، زبان برنامه نویسی و وبلاگ‌نویسی باشد. متخصصان سئو تخصص‌های گوناگونی دارند؛ بعضی از آن‌ها برنامه‌نویس هستند، بعضی‌ها کارآفرین می‌باشند، بعضی افراد سئوکار، بازاریاب و حتی بعضی از آن‌ها خواننده رپ هستند! در ادامه هفت مهارت کلیدی که یک سئوکار باید داشته باشد، آورده شده است. با این حال، قطعات مهارت‌های دیگری نیز وجو دارند که به یک متخصص سئو کمک خواهند کرد تا در کارش بهترین باشد:

مهارت‌های مهم برای سئو کار

 • تفکر انتقادی: بسیار اهمیت دارد که یک کارشناس سئو دارای ذهنی تحلیل‌گر باشد و بتواند تفاوت همبستگی و دلالت را درک کند. یک سئو کار باید بتواند تفاوت «چه» را در سه جمله‌ی زیر را درک کند:
  • چه اتفاقی افتاد؟
  • «چیزی که اتفاق افتاد» به چه دلیلی اتفاق افتاد.
  • حالا ما باید چه کار کنیم؟
 • توانایی صحبت‌کردن و نوشتن: سئوکاری که بتواند تولید محتوا کند، نسبت به فردی که صرفا یک سئوکار است، ارزش بسیار بیشتری دارد.
 • مهارت‌های تکنیکی و برنامه‌نویسی: با وجود اینکه بسیاری از سئوکاران موفق، هیچ تخصصی در برنامه نویسی ندارد ولی درک مسائلی مثل سرعت صفحه (صفحه‌ی سایت)، رندرینگ، سبک و سنگین بودن سایت، برچسب‌های HTML و … برای یک برنامه‌نویس آسان‌تر است و کمک زیادی به کار سئو می‌کند.
 • مهارت‌های اجتماعی: داشتن مهارت‌های اجتماعی به جذاب‌تر کردن محتوا برای مخاطب کمک زیادی می‌کند.
 • مهارت‌های تحلیلی: یک شخص سئوکار می‌تواند با داشن مهارت تحلیل‌کردن از Google Analytics یا Google Ternds نهایت استفاده را ببرد.
 • مهارت در اکسل: داشتن مهارت در نرم‌افزارهای آماری مثل مایکروسافت اکسل، در تحلیل داده‌ها کمک زیادی به یک مختصص سئو می‌کند.
 • انگیزه و سازش‌پذیری: مختصص سئو فردی است که باید تمام وقت کار کند. کاربران اینترنت مطابق با ساعت اداری جستجوی خودشان را انجام نمی‌دهند. به علاوه، الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیوسته در حال تغییر هستند و سئوکار باید همواره در حال یادگیری باشد.

  خدمات مرتبط :

تولید محتوا

مقالات مرتبط

تبلیغات هدفمند چیست ؟

اینستاگرام ما را در اینستاگرام دنبال کنید                        

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =

مطالب مرتبط

تاثیر سایت رسپانسیو

تاثیر سایت رسپانسیو

سایت رسپانسیو طراحی سایت رسپانسیو تاثیر بسزایی بر روی مشاهده بهتر مطالب جستجو شده روی صفحات گوشی و ...
تیم تحریریه عصرینو
۱۹ شهریور ۱۳۹۹
ارتباط سئو با دیجیتال مارکتینگ

رشد و پیشرفت در کسب و کار ها و ارتباط سئو با دیجیتال مارکتینگ

 بسیاری از افراد سئو و بازاریابی دیجیتال را اصطلاحاتی مترادف می دانند. اما در واقع این دو ...
تیم تحریریه عصرینو
۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
شرکت طراحی سایت

سکویی به سمت موفقیت ( شرکت طراحی سایت )

در هر کسب و کاری که باشید، و یا اگر قصد شروع یک کسب و کار را ...
تیم تحریریه عصرینو
۲۶ بهمن ۱۳۹۹